Fotografia reportażowa
By piotr / 16th Listopad 2018 / Fotografia / 0 CommentsPo zakończeniu drugiej wojny światowej zainteresowanie zyskała fotografia reportażowa, która stała się głównym nurtem fotografii, bardzo silnie związanym z prasą. Reportaż pozwolił na zgrabne połączenie funkcji użytkowej z prawdziwym artyzmem. Do tego doszły tradycje przedwojennej fotografii ulicznej i humanistycznej. Do dzisiaj ta forma fotografii nie straciła na popularności i wartości.
Odrobina historii
Najsłynniejsza, do dzisiaj działająca, agencja fotograficzna Magnum Photos powstała w 1947 roku. Współzałożył ją wybitny fotograf Henri Cartier-Bresson. To właśnie grupa Magnum Photos wyznaczyło standardy reportażu. Głównym celem była niearanżowana fotografia, wykonana zgodnie z koncepcją tak zwanego „decydującego momentu” (autorem koncepcji był Henri Cartier-Bresson), która miała ująć istotę ukazywanych zdarzeń w jednym kadrze. Kluczowa była również odpowiednia dbałość o jakość techniczną i poprawną kompozycję. Fotografia reportażowa dąży do przedstawiania rzeczywistości w najczystszej formie, bez przekłamań, bez dodatków, bez fałszowania zdarzeń. Fotograf pod żadnym pozorem nie może kierować się zapotrzebowaniem komercyjnym podczas doboru tematu.
Współczesna fotografia reportażowa
Współczesna fotografia reportażowa nie ma na celu ilustrowania tekstu. Założeniem fotoreportażu jest samodzielna narracja, syntetyczna lub symboliczna istota zdarzeń. Sukcesem dla fotoreportera jest, jeśli fotografia skłoni odbiorcę do refleksji, zadumania i zarazem pobudzi jego myśli, zupełnie tak, jakby chciała zachęcić do wyobrażenia sobie, co stało się na chwilę przed ujęciem i co stało się później.
Dzisiejszy fotoreportaż bardzo dosadnie i brutalnie ukazuje wszystkie aspekty życia, również te nieładne, które wielu wolałoby „zamieść pod dywan” – wojnę, seksualność, problemy etyczne itp. Podczas gdy paparazzi posuwają się do ekstremów, próbując zdobyć chwytliwe zdjęcie celebryty, fotoreporterzy często stają przed trudnymi wyborami. Wiele razy fotograf musi podjąć decyzję czy komuś pomóc, czy po prostu fotografować zdarzenie jak bezstronny fotonarrator.
[b]Najwybitniejsi twórcy fotografii reportażowej:[/b] Henri Cartier-Bresson, Chris Niedenthal, Dorothea Lange, Tomasz Tomaszewski, Robert Capa, Tomasz Guzowaty i wielu innych artystów.