Fotografowanie i modeling
Modeling to jedna z kluczowych gałęzi fotografii. Jej przedmiotem jest zarówno moda, jak i piękno ludzkiego ciała. Wielu początkujących modeli i modelek jest skrępowanych obecnością fotografa z obiektywem i nie potrafi naturalnie pozować. Z drugiej strony fotografowanie modeli i modelek to jedno z bardziej wymagających, lecz zarazem lukratywnych zajęć dla fotografa. Z tego powodu warto zapoznać się z najważniejszymi problemami dotyczącymi fotografii modelingu.
Pozowanie
Niedoświadczeni modele nie zawsze wiedzą, jakie pozy przybrać, by na zdjęciu wyglądali jak najkorzystniej. Istnieje kilka sprawdzonych pozycji ciała, które zazwyczaj dobrze wyglądają na zdjęciach. Należą do nich: ustawienie bokiem do obiektywu, umieszczenie dłoni na talii lub we włosach, skuteczne jest także tak zwane granie nogą, czyli wysunięcie jednej nogi do przodu. Interesującą pozycją może być również pozycja siedząca, czy z wykorzystaniem oryginalnych elementów stylizacyjnych zarówno otoczenia, jak i modela (odzież, akcesoria).
Należy podkreślić, że poza powinna pozwolić na wyeksponowanie największych walorów modelki czy modela. Warto decydować się na takie pozy, które pokażą piękno nóg, pośladków, klatki piersiowej czy zaakcentują mocną szczękę. Innym kryterium doboru póz jest przeznaczenie konkretnych fotografii lub portfolio, którego mają być elementem.
Ważne tło
W fotografii modelingowej odpowiednie tło często stanowi o artystycznych walorach zdjęcia. Wykorzystać w tym celu można specjalistyczne tła fotograficzne. Cechuje je z reguły monostrukturalność i jednolita paleta barw. W przypadku fotografii tematycznych, na przykład wnętrz, można wykorzystać oryginalne plakaty Desenio, które dodatkowo podkreślą charakter zdjęcia. Tłem może być również sceneria miasta, czy ciekawy plener. Kristina Makiejewa, znana rosyjska fotografka, uważa, że tło jest tak samo ważne jak model. Dlatego różnorodność tła powinna być uwzględniona w zdjęciach o szerokim polu widzenia, które również często wykorzystywane są w modelingu.
Kontrola nad tłem jest szczególnie istotna w fotografii portretowej. W tym przypadku uwzględnić trzeba przeznaczenie zdjęć. W fotografii modelingowej zawsze jednak to model powinien być pierwszoplanowym obiektem na zdjęciu.
Oświetlenie
Oświetlenie modeli to kolejny ważny aspekt. W przypadku zdjęć w studio można wykorzystać lampy i oświetlenie studyjne. W przypadku zdjęć plenerowych zawsze należy korzystać z naturalnego oświetlenia. W ładnym otuleniu nim modela lub modelki pomogą blendy, dostępne dla wszystkich z powodu bardzo przystępnej ceny. Wymagają one jednak pomocy osoby trzeciej, która potrafi umiejętnie je trzymać. Oświetlenie w plenerze najlepsze jest rano i przed zachodem słońca. Promienie są wówczas miękkie i delikatnie rozświetlają otoczenie i modeli.
Bardziej zaawansowani w fotografii mogą spróbować wykonywania zdjęć pod światło. Powszechnie uważa się, że są one niekorzystne, jednak w modelingowej fotografii portretowej dają naprawdę interesujące rezultaty.
Współpraca
Współpraca fotografa z modelem to kolejna niezwykle istotna kwestia. Przed sesją wspólnie powinny zostać omówione pomysły na moodboard i zdjęcia. Obie strony powinny jasno wyrazić oczekiwania co do sesji. Uzgodnione powinny być także kwestie dotyczące makijażu i ubrania, czas trwania zdjęć, a w przypadku aktów obecność innych osób.